top of page

SKARBY
NEAPOLU

151. AFRODYTA

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 16 mar 2022
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 21 lis 2023


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6396





W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POSĄG AFRODYTY

.

Rzeźba o wysokości 144 cm wykonana została z białego marmuru w II połowie II w. n.e. Nr katalogowy 6396. Przedstawia stojącą Afrodytę, ubraną w chiton i sandały.

.

O samej Afrodycie już pisałam. Spróbuję zatem napisać coś więcej.

.

Legenda głosi, że Afrodyta powstała z morskiej piany i mało kto o tym nie wie. Rzadko jednak wspomina się, z jakiego rodzaju owej piany narodziła się bogini miłości.Była to mianowicie piana, która zebrała się wokół genitaliów Uranosa, ojca Zeusa, wykastrowanego przez własnego syna. Zeus uznał potem Afrodytę za córkę, choć merytorycznie rzecz biorąc, była raczej jego siostrą. Co prawda olimpijscy bogowie tak się ładnie prowadzili, że jedno wcale nie wykluczało drugiego, jednak, jak było w przypadku Afrodyty, wszyscy są raczej zgodni co do tego, że wyłoniła się z morza w wielkiej muszli, niczym najcenniejsza z pereł.

.

Zeus podarował jej słynną magiczną przepaskę, całkiem słusznie wychodząc z założenia, że Afrodyta może sobie być najpiękniejszą istotą pod słońcem, ale bez odrobiny magii zawsze może znaleźć się mężczyzna, który okaże się całkiem niewrażliwy na jej urodę.

.

Chociaż jej mężem był Hefajstos, wszystkie dzieci bogini pochodziły z innych związków – Fobos, Deimos i Harmonia byli dziećmi Aresa, Rodos i Herofilos synami Posejdona, Priap Dionizosa, a Hermafroditos – oczywiście Hermesa. Priap był brzydki jak noc i miał ogromne genitalia. Z kolei Hermafroditos był obojnakiem, nie wiadomo jednak, kto sie do tego przyczynił. Mąż Afrodyty, Hefajstos, bóg ognia i rzemiosła, od czasu do czasu unosił się gniewem z powodu jawnej niewierności małżonki, jednak zawsze jej wybaczał, gdyż podobnie jak inni był stale pod jej urokiem. Afrodyta oczywiście ani myślała wstydzić się z powodu swych miłosnych przygód. Była przecież boginią miłości i podobne wyskoki były wręcz jej obowiązkiem, wyznaczonym przez Mojry (boginie przeznaczenia). Nie miała prawa zajmować się niczym innym. Gdy raz Atena złapała ją na przędzeniu wełny, zrobiła takie piekło, że Afrodyta długo musiała ją przepraszać i obiecywać, że nigdy więcej nie weźmie się do żadnej ręcznej pracy.

Legendy podają, że bogini, podobnie jak jej kapłanki, regularnie odnawiała swe dziewictwo, kąpiąc się w morskiej zatoce bądź też w świętym źródle czy strumieniu..

.

Afrodyta nie stroniła też od przygód ze śmiertelnikami. Królowi Dardanów, Anchizesowi, urodziła sławnego Eneasza, bohatera poematu Eneida. Z Adonisem miała syna Golgosa, a Brutesowi Argonaucie urodziła Eryksa, późniejszego króla Sycylii. Co do tego, czyim synem był Eros, wyobrażany w postaci chłopca-łucznika, zdania są podzielone. Niektórzy utrzymują, że jego ojcem był Boreasz, bóg wiatru północnego, zaś matką nie Afrodyta, tylko Izyda. Inni znowu twierdzą, że grecka bogini poczęła go dzieworódczo, a są tacy, którzy pomawiają o ojcostwo Aresa, Hermesa, a nawet samego Zeusa, choć ten nigdy z Afrodytą nie spał. W każdym razie, o ile piękna bogini symbolizowała miłość, o tyle Eros był czystą żądzą, bez jej pierwiastka duchowego. Istniała jeszcze ponoć Psyche, miłość w formie metafizycznej. Ponieważ jednak czysta, platoniczna miłość była wśród starożytnych Greków uważana za dziwactwo i wynaturzenie, trudno by im było przedstawiać tych dwoje oddzielnie, stąd połączenie ich jako matki i syna.

.

Afrodyda nie miała złego charakteru, była jednak bardzo popędliwa i często zachowywała się bezmyślnie. Bez wątpienia najsławniejszym wyczynem Afrodyty było jej pośrednie przyczynienie się do wojny trojańskiej. W sławnym sporze między boginiami, która jest najpiękniejsza (jakby i tak nie było wiadomo), zapalczywa Afrodyta obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelausa, w zamian za pomyślny wyrok.

.

a to co napisałam o Afrodycie to fragmenty tekstu Luisy Dobrzyńskiej, który w całości możecie przeczytać tu: http://szuflada.net/afrodyta-i-jej-milosne-ekscesy/



Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page