683. ANDREA SCHIAVONE - Chrystus przed .... Herodem
- Ewa Krystyna Górecka
- 11 sty 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q858

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz ANDREA SCHIAVONE - CHRYSTUS PRZED PIŁATEM.
Azzz i znów problemik 🤔🤔🤔🤔. Ja to chyba w końcu do władz tego muzeum jakiegoś maila z żądaniem sprostowania napiszę, bo znowu mnie denerwują i w błąd wprowadzają 😂😂😂.
Otóż obraz jaki jest każdy widzi.
Na liście dzieł namalowanych przez Schiavone znalazłam informację, że w Neapolu znajduje się obraz "Jezus przed Herodem". A nie jak w katalogu napisano przed Piłatem. Skłonna jestem uznać, że to w katalogu jest błąd, bo siedząca w fotelu postać, jak nic przypomina Żyda, a nie rzymskiego namiestnika Piłata. Zważywszy zaś obecność na obrazie dwóch starców z brodami.... zastanawiam się nawet czy nie jest to Jezus przed Annaszem i Kajfaszem. Ale zgoda - może to być Herod, który siedzi i jakiś jego doradca, który stoi, ale doprawdy trudno się w tym dziele doszukać Piłata.
To kto na litość boską wpisuje tytuły tych dzieł do katalogu? Ślepy jakiś? Nie oglądają tych obrazów czy po prostu nie myślą?
Andrea Schiavone, naprawdę nazywał się Andrea Meldolla lub Andrija Medulič. Jest to XVI-wieczny włoski malarz i grafik manierystyczny. Malował obrazy o tematyce religijnej i mitologicznej. Wykonywał też rysunki i ryciny oraz zdobił skrzynie wyprawne.
Schiavone był pionierem szybkich pociągnięć pędzlem, z których potem zasłynęli Tycjan i Tintoretto. Najczęściej powtarzającym się tematem w jego twórczości jest Chrystus i Piłat (może stąd ta pomyłka w tytule)
Kontrowersyjny obraz namalowany farbą olejną na płótnie między 1558-62 rokiem zobaczyć możemy w sali nr 11, nr katalogowy Q858.
PS. w innym miejscu przedstawiającym zbiory Muzeum obraz jest podpisany właściwie jako GESU' DAVANTI AD ERODE czyli Chrystus przed Herodem.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Σχόλια