706. BILARD W PAŁACU
- Ewa Krystyna Górecka
- 21 gru 2023
- 3 minut(y) czytania
Rozrywka królewska

zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka
W jednej z sal casertańskiego pałacu stoi sobie stół bilardowy. Pięknie inkrustowany, hebanowy, XIX-wieczny. Za pierwszym razem prawie nie zwróciłam na niego uwagi, bo wszak tyle pięknych mebli w Reggia di Caserta znaleźć można, że nie wiadomo na czym to oko zawiesić. Nawet zdjęcia za pierwszym razem nie zrobiłam, bo raczej tron i łoża królewskie przykuły moją uwagę.
.
Ale już przechodząc za drugim razem patrzyłam uważniej i zaraz pojawiło mi się w głowie pytanie. A ten co tu robi? Co z tym bilardem? Czyżby już królowie z dawnej epoki znali i grali? Do tej pory jakoś nie interesowały mnie korzenie tej gry, ale cóż... przewodnik powinien wiele rzeczy wiedzieć, również takich mniej oczywistych, bo a nuż ktoś zapyta. Trzeba było na wszelki wypadek zasięgnąć informacji.
.
Zatem BILARD.
Jest to gra, która narodziła się we Francji już w wieku XIII choć wówczas mało jeszcze przypominała tę dzisiejszą.
.
Po pierwsze była to gra rozgrywana w parkach i ogrodach, a nie w zaciszu czterech ścian. Od początku była to zabawa arystokratów, którzy za pomocą zakrzywionego kija wbijali kule pomiędzy słupki. Tak wiem, bardziej to z opisu przypomina narodziny golfa, ale o dziwo golf swe korzenie wywodzi ze Szkocji. Tak więc pomimo kolosalnych rozbieżności z dzisiejszym bilardem, właśnie tę grę uważa się za początek jego historii.
.
Jak jednak wszyscy wiemy pogoda bywa kapryśna i często uczestnicy zabawy zmuszeni byli przez warunki atmosferyczne albo przerwać grę, albo .... przenieść ją do zadaszonych pomieszczeń.
.
Wystarczy dziś przejść się po wnętrzach wielu królewskich czy arystokratycznych pałaców, by zauważyć, że co jak co, ale miejsca do gry nie brakowało. Problem pojawił się inny. Uderzane z siłą kule miały niszczycielski wpływ na pałacowe wnętrza. Dlatego też w końcu nadworny stolarz króla Ludwika XI, niejaki Henry de Vigne, na wyraźne żądanie króla, zaprojektował stół z blatem otoczony bandami. Dodatkowo stół został obity tkaniną, dzięki czemu gra stałą się bardziej komfortowa i również mniej hałaśliwa. Zmienił się wówczas też kształt kija z zakrzywionego na prosty, znacznie łatwiejszy w użyciu i tym samym bilard przybrał formę zbliżoną do współczesnej gry.
.
Początkowo bilard był rozrywką dość kosztowną. Już sam stoł, potężny i solidny swoje na pewno kosztował, dodatkowo używano do gry kul wykonanych z kości słoniowej. Do tego dochodzą kije no i odpowiednie miejsce, gdzie taki stół można na środku postawić i swobodnie go obchodzić. Jednym słowem była to gra zarezerwowana dla elit.
.
Pierwsza publiczna sala bilardowa została otwarta w 1475 roku. Jej właścicielem był francuski arystokrata Jacques Tournebridge. W kolejnych wiekach dokonywano udogodnień sprzętowych. W 1823 roku zapalony gracz armii napoleońskiej Mingaud wymyślił i wprowadził skórzaną końcówkę do kija (kapka), co zdecydowanie poprawiło element precyzji w grze. Na przestrzeni stuleci zmienił się też materiał, z którego wyrabiano bile, od pierwszych drewnianych poprzez te z kości słoniowej, nie dość, że kosztowne to jeszcze wrażliwe na wilgoć i temperaturę, po te wykonywane z mieszanki glinkowej, metalu i celuloidu. Dziś wykonuje się je z tworzyw sztucznych z dodatkami żywicy, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.
.
Bilard jako gra niezależna od warunków atmosferycznych bardzo szybko stał się popularny w całej Europie, a przede wszystkim w Anglii, skąd został też rozpropagowany za oceanem czyli w Ameryce, gdzie cieszy się popularnością po dzień dzisiejszy. W międzyczasie powstało wiele odmian bilarda i kto wie, może kiedyś stanie się on również dziedzina olimpijską.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU oraz na tzw Spacery z Sokratesem
Comments