top of page

SKARBY
NEAPOLU

250. BOGINI CERES (6263)

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 25 kwi 2022
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 gru 2023


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6263


zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś posąg bogini CERES

.

Cóż to za bogini? W mitologii rzymskiej to bogini wegetacji i urodzajów. W V w. p.n.e. zaczęła być utożsamiana z grecką Demeter. Była córką Saturna i Ops; siostrą i jednocześnie kochanką Jowisza, matką Prozerpiny (ojcem Prozerpiny był Jowisz). Jej pozostałe rodzeństwo to: Junona, Westa, Neptun i Pluton. Była jedną z najstarszych autentycznie rzymskich bogiń; według tradycji miała swojego kapłana już w okresie królewskim.

.

Kult Ceres był popularny wśród plebejuszy. Jej święto, Cerealia (Ceriales), obchodzono 12 kwietnia. W trakcie uroczystości ofiarowano bogini pierwsze snopki zbóż. Ludzie przebierali się w białe szaty, a biedni dostawali poczęstunek na koszt państwa.

.

Świątynia na jej cześć zbudowana została na początku V w. p.n.e. w Rzymie, w pobliżu Awentynu. Inna, najbardziej znana, powstała w Ostii. Natomiast wątpliwe jest, by to jej była poświęcona dorycka świątynia w Paestum, powstała pod koniec VI w. p.n.e. i nazywana obecnie jej imieniem.



zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka



Wracając jednak do naszej rzeźby, datowana jest ona na końcówkę I w. n.e., wykonana została z białego marmuru, osiąga wysokość 152 cm i... pozbawiona jest głowy niestety. Postać bogini przedstawiona jest w pozycji siedzącej, ubrana w peplos i himation oraz sandały. Siedzi na stołku bez oparcia, a mimo to jej sylwetka jest wyprostowana. Nr katalogowy to 6263



Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page