395. CARLO SARACENI - Pejzaż z pochówkiem Ikara
- Ewa Krystyna Górecka
- 20 cze 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 5 mar
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q153
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" kolejny pejzaż CARLO SARACENI - PEJZAŻ Z POCHÓWKIEM IKARA.
.
Na temat tego obrazu mogłabym napisać to wszystko, co napisałam wczoraj. Zdecydowanie przybiera na wartości przy drugim wejrzeniu, jeśli tylko dobrze się w niego wpatrzymy.
.
Obraz wisi w sali nr 29, nr katalogowy Q153.
.
Namalowany został metodą olio su rame, farba olejna na miedzi, o czym już kiedyś wspominałam.... o podkładzie miedzianym. Folia miedziana okazywała się idealna do malowania olejnego, ponieważ stanowiła nieabsorpcyjne, sztywne, gładkie podłoże i charakteryzowała się tym samym czerwonawym kolorem, którego używano do przygotowania podkładów.
.
Obraz olejny na folii miedzianej powstał wraz z rozwojem manierystycznego smaku, a jednocześnie z udoskonaleniem techniki malowania emalii i wprowadzeniem grawerowania chalkograficznego. Nadal istnieją kontrowersje dotyczące miejsca pochodzenia techniki - czy to we Włoszech, czy w Holandii.
.
Obrazy malowane na miedzi były przeważnie niewielkich rozmiarów i często przedstawiały sceny mitologiczne lub sceny polowań. Rzadziej tą metodą malowano sceny religijne. Najbardziej zaskakującym przypadkiem malowania miedzią tematu religijnego jest z pewnością cykl obrazów w kaplicy San Gennaro w katedrze w Neapolu, wykonany przez Domenichino i uzupełniony przez Riberę i Stanzione, których wymiary są znacznie większe (jeden przekracza trzy metry) w porównaniu do normalnie objętych tą techniką.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments