top of page

SKARBY
NEAPOLU

708. DANTE W NEAPOLU

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 10 lut 2024
  • 2 minut(y) czytania

IDEOLOGIA POMNIKA



zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka


Na dawnym Foro Carolino, obecnie Piazza Dante powstać miał pomnik upamiętniający kochanego przez neapolitańczyków króla Karola III Burbona. Dlaczego więc stoi na nim pomnik Dantego, który z samym Neapolem niewiele ma wspólnego?


Otóż znany włoski XIX-wieczny pisarz urodzony w Neapolu, Vittorio Imbriani, podróżując po Niemczech zauważył, że w wielu niemieckich miastach, na placach, znajdują się pomniki Schillera, niemieckiego poety, pisarza, historyka i filozofa. Zdał sobie więc zaraz sprawę, że dla właśnie jednoczących się Włoch postacią na miarę Schillera jest Dante Aligheri i że to on może stać się najodpowiedniejszym wyrazicielem idei zjednoczenia. Ta inicjatywa została podchwycona przez Luigi Settembriniego, który stał się gorącym orędownikiem pomysłu i wszystkie siły poświęcił jego realizacji.


To właśnie Luigi Settembrini, urodzony w Neapolu pisarz i wielki zwolennik zjednoczenia Włoch, zawiązał w 1862 roku tzw. Towarzystwo Dantejskie, które za cel postawiło sobie doprowadzenie do postawienia w Neapolu pomnika dedykowanego wielkiemu poecie. Towarzystwo zajęło się zbiórką pieniędzy wśród samych neapolitańczyków przekonując ich przy okazji do własnej koncepcji.


W marcu 1862 roku dwaj neapolitańscy rzeźbiarze Tito Angelini i Tommaso Solari zaoferowali wykonanie darmowego projektu, a także darmowe wykonanie pomnika, tak że Towarzystwo musiałoby pokryć jedynie koszty potrzebnego materiału.


Według doniesień Settembriniego, Angelini był autorem projektu, natomiast Solari zajął się jego wykonaniem.


W tym momencie na scenę wkroczył Paolo Emilio Imbriani, ówczesny prezydent Neapolu, który koszty zakupu materiałów na ów pomnik zdecydował się pokryć z miejskiej kasy.


Pomnik został ukończony 10 maja 1871 roku, pozostało jeszcze tylko dodanie odpowiedniej inskrypcji.


W tak zwanym międzyczasie zmienił się jednak prezydent Neapolu. Nowym włodarzem miasta został Luigi de Monte, który nie chciał ponosić dodatkowych kosztów. Pomnik uznał za ukończony i 13 lipca został on ustawiony na wysokim, pozbawionym inskrypcji postumencie, przez żołnierzy Marynarki Królewskiej, którymi dowodził podporucznik Vincenzo Maresca.

Uroczyste odłonięcie monumentu nastąpiło dzień później tj. 14 lipca 1871 roku w centralnej części placu, który od tej pory nazwany został Piazza Dante.


Problem inskrypcji powrócił w latach 30-tych XX wieku. Zdecydowano się je jednak dołączyć. Dokonano tego w uroczysty sposób 26 czerwca 1932 roku, a napis wyryty na pomniku brzmi:

“All’unità d’Italia raffigurata in Dante Alighieri 1862-71”.

(Zjednoczonym Włochom symbolizowanym przez Dantego Alighieri 1862-71)



Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page