646. MARCELLO VENUSTI - Sąd Ostateczny
- Ewa Krystyna Górecka
- 21 gru 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q139

Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz MARCELLO VENUSTI - SĄD OSTATECZNY
.
Marcello Venusti to włoski malarz okresu renesansu. Jego pierwszym ważnym zleceniem było namalowanie w 1548 roku kopii Sądu Ostatecznego Michała Anioła dla kardynała Alessandro Farnese. Po tym zleceniu Venusti zaprzyjaźnił się z Michałem Aniołem, którego prace o tematyce religijnej kopiował bądź tworzył nowe, bazujące na dziełach Buonarrotiego.
.
I właśnie obraz GIUDIZIO UNIVERSALE to nic innego jak kopia fresku Sąd Ostateczny Michała Anioła wykonana na zlecenie Alessandro Farnese w roku 1549. Obraz wykonany został farbą olejną na desce o wymiarach 188,5 x 145 cm.
.
Obraz powstał jeszcze przed Soborem Trydenckim i przed tym , jak Daniele da Volterra "zamajtkował" postaci na fresku Buonarottiego zatem stanowi jeden z najważniejszych dowodów na to, jak wyglądał fresk Michała Anioła w oryginale. W Neapolu, co było w oryginale nagie nadal bez majtek pozostało 😂😂.
.
Venusti wprowadził jednak w swym dziele pewne zmiany, szczególnie w scenie przedstawiającej Chrystusa jako sędziego. Dodał on tam "chwałę aniołów" czego u Michała Anioła nie ma. Przy czym "chwała aniołów" określenie to podaję za wiki, bo ja widzę u Venustiego na obrazie gołębicę, więc gdybym miała samodzielnie oceniać uznałabym, że dodał Ducha Świętego, który w oryginale jest nieobecny. Oceńcie zresztą sami, ale ja do opisów z Wikipedii zaufanie mam ograniczone i sprawdzam i widzę Ducha Świętego a nie anioły (nota bene to sprawdzanie czasochłonne bywa).
.
Obraz możemy podziwiać w sali nr 9, nr katalogowy to Q139.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Commentaires