194. SCYTHIA COKÓŁ
- Ewa Krystyna Górecka
- 5 kwi 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 gru 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6753
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś COKÓŁ personifikujący SCYTHIĘ lub NORICUM.
.
Scythia to obszar Euroazji zamieszkiwany przez Scytów. Regiony tradycyjnie uznawane za Scytię to:
+ Kazachstan, południowa Rosja, wschodnia Ukraina
+ północny Kaukaz (w tym Azerbejdżan i Gruzja)
+ Ukraina, Białoruś i Polska aż do Oceanu Sarmackiego obecnie znanego jako Bałtyk
+ Południowa Ukraina w dolnym biegu Dunaju i Bułgaria, znany także jako Scytia Mniejsza.
.
Noricum to z kolei jedna z rzymskich prowincji, położona na południe od Dunaju na terenach dzisiejszej Styrii i Karyntii i Górnej Austrii. Jej nazwa pochodzi od celtyckiego królestwa Noricum, które zostało podbite przez Rzymian w 16 r. p.n.e. Około 40 r. n.e. cesarz Klaudiusz nadał tym ziemiom status prowincji. Stolicą prowincji zostało Virunum.
.
Prezentowany cokół pochodzi prawdopodobnie z rzymskiej willi Hadriana. Jego wysokość to 214 c,. a długość 194 cm. Wykonany został z tzw. marmo proconnesio. Jest to rodzaj białego marmuru, jeden z najpowszechniej używanych w Imperium Rzymskim, a wydobywany na greckiej wyspie Proconneso. Ze względu na zapach, jaki wydziela ten marmur, gdy się w nim pracuje, renesansowi robotnicy nazwali go "cebulowym". Cokół datowany jest na połowę II w. n.e. Nr katalogowy 6753.
.
Z przodu cokołu. pośrodku, widzimy postać stojącej młodej kobiety o długich luźnych włosach w krótkiej tunice i bryczesach. Jak wspomniałam badacze widzą w niej personifikację prowincji Scythia (lub Noricum)
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments