162. PIETER BRUEGEL (STARSZY) -Mizantrop
- Ewa Krystyna Górecka
- 21 mar 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q16
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś PIETER BRUEGEL (STARSZY) i jego obraz MIZANTROP
Najpierw powtórzę to, co napisałam wczoraj o naszym artyście dla lepszego utrwalenia:
Pieter Bruegel starszy to ojciec słynnego Pietera Brueghl'a młodszego zwanego Piekielnym. Miał też drugiego syna, również malarza Jana Brueghla zwanego dla odmiany Aksamitnym.
Sam Pieter Bruegel starszy zwany bywał Chłopskim, ze względu na tematykę jego obrazów.
.
Ten niderlandzki malarz urodził się ok. 1525 roku. Zachowały się zapisy wskazujące, że urodził się w Broghel koło Bredy – nie jest jednak jasne, czy chodzi o miasto Breda w Holandii, czy o belgijskie miasto Bree (po łacinie zwane Breda). Od 1559 zaczął pomijać literę „h” w swym nazwisku, podpisując obrazy jako Bruegel.
.
Malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze), z Biblii, ilustrował przysłowia. Często wskazywany jako pierwszy malarz zachodni malujący pejzaże dla nich samych, a nie tylko jako tło dla alegorii religijnych. Malował stylem prostym, nie poddając się dominującej wówczas modzie włoskiej. Często nawiązywał do stylu Boscha. Najsławniejsze jego obrazy znajdują się w muzeum wiedeńskim. Przypisuje mu się autorstwo 45 dzieł w większości namalowanych olejem na desce.
.
Choć jak już wspomniałam jest on ojcem dwóch malarzy Pieter'a i Jana, nie był on jednak ich nauczycielem. Zmarł zbyt wcześnie, Pieter miał wtedy 5 lat, a Jan zaledwie rok.
.
Obraz "Mizantrop" to jedno z ostatnich dzieł malarza. Obraz przedstawia starca w pelerynie i kapturze nasuniętym na głowę. Wydaje się odsuwać od świata pełnego fałszu i kłamstwa, odcinać od człowieka, którym jest rozczarowany. Stoi tyłem do pięknego krajobrazu, na tle którego widoczny jest pasterz strzegący swojego stada, czarnych i białych owiec. Akceptuje świat taki, jaki jest - zgodnie z postawą stoików. U dołu w szklanej kuli znajduje się człowiek, który przecinając sznurek z sakwą kradnie starcowi jego własność. U dołu obrazu znajduje się napis: "Noszę żałobę, albowiem świat jest pełen kłamstwa". Przed starcem na ścieżce znajdują się ciernie.
.
Według interpretacji Rainera Hagena, Bruegel stawia pytanie: czy to świat oszukuje starego człowieka, czy też jest odwrotnie i to on udaje nieszczęśnika?
.
Dzieło powstało w 1568 roku, namalowane temperą na płótnie o wymiarach 86 x 85 cm, obejrzeć je możemy w sali nr 17, nr katalogowy Q16
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
コメント