top of page

SKARBY
NEAPOLU

160. PIETER BRUEGEL (STARSZY) - Ślepcy

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 20 mar 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 23 lis 2023


MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q1






W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" niespodzianka

Jest to już w sumie 136 obraz jaki pokazuję a tu proszę, jego nr katalogowy to Q1. Q od quadro zapewne, a 1 to 1, pierwszy skatalogowany najwyraźniej.

.

Dziś "na tapecie" pojawia się PIETER BRUEGEL (STARSZY) i jego obraz ŚLEPCY

.

Pieter Bruegel starszy to ojciec słynnego Pietera Brueghl'a młodszego zwanego Piekielnym. Miał też drugiego syna, również malarza Jana Brueghla zwanego dla odmiany Aksamitnym.

Sam Pieter Bruegel starszy zwany bywał Chłopskim, ze względu na tematykę jego obrazów.

.

Ten niderlandzki malarz urodził się ok. 1525 roku. Zachowały się zapisy wskazujące, że urodził się w Broghel koło Bredy – nie jest jednak jasne, czy chodzi o miasto Breda w Holandii, czy o belgijskie miasto Bree (po łacinie zwane Breda). Od 1559 zaczął pomijać literę „h” w swym nazwisku, podpisując obrazy jako Bruegel.

.

Malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze), z Biblii, ilustrował przysłowia. Często wskazywany jako pierwszy malarz zachodni malujący pejzaże dla nich samych, a nie tylko jako tło dla alegorii religijnych. Malował stylem prostym, nie poddając się dominującej wówczas modzie włoskiej. Często nawiązywał do stylu Boscha. Najsławniejsze jego obrazy znajdują się w muzeum wiedeńskim. Przypisuje mu się autorstwo 45 dzieł w większości namalowanych olejem na desce.

.

Choć jak już wspomniałam jest on ojcem dwóch malarzy Pieter'a i Jana, nie był on jednak ich nauczycielem. Zmarł zbyt wcześnie, Pieter miał wtedy 5 lat, a Jan zaledwie rok.

.

Jeden z jego obrazów zatytułowany jest "Widok Neapolu" , znak, że artysta podczas swej podróży po Włoszech zawitał i do naszego miasta.

.

Prezentowany dziś obraz nosi tytuł "Ślepcy" lub "Przypowieść o ślepcach" lub "Ślepcy prowadzący ślepców". Namalowany został w 1568 roku temperą na desce o wymiarach 86 x 154 cm.

.

Obraz przedstawia grupę sześciu ślepych mężczyzn posuwających się do przodu, jeden za drugim. Ślepcy odziani są w podróżne szaty, trzymający kije, które pozwalają im na wzajemne się prowadzenie. W głębi obrazu znajdują się chłopskie chałupy i kościół – jest to kościół św. Anny w Sint-Anna-Pede (w Itterbeek w gminie Dilbeek w Belgii), jednak niewidomi podróżnicy wspólnie go omijają. Na obrazie dostrzegamy, że niewidomy przewodnik prowadzący grupę ślepców przewraca się i wpada do rowu, pociągając za sobą pozostałych niczego nieświadomych piechurów.

.

Niektórzy w przedstawionej scenie chcą widzieć biblijną przypowieść o ślepcach mówiącą, że ludzie którzy prowadzeni są przez zaślepionych przywódców zawsze źle skończą. Inni sądzą, że autor mógł odwoływać się także do wydarzenia, które miało miejsce około 70 lat wcześniej przed namalowaniem obrazu, wygnania Żydów z Hiszpanii, którzy wówczas znaleźli schronienie m.in. w Holandii gdzie mieszkał i pracował Pieter Bruegel. Stąd ślepcy odziani są w podróżne szaty.

.

Niezwykłą ciekawostkę stanowi fakt, iż Pieter Bruegel namalował oczy ślepców w tak dokładny sposób, że współcześni okuliści, po zapoznaniu się z dziełem, byli w stanie wyróżnić pięć różnych chorób oczu na tym obrazie.

.

Obraz znajduje się w sali nr 17.



Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page